Björklund: Vi borde ha hanterat integrationen "för länge sen"

Publicerad 11 februari 2019 kl 09.10

Inrikes. Liberalerna har kollapsat i väljarstöd på grund av den misslyckade "integrationen", sade avgående partiledaren Jan Björklund i söndagens SVT Agenda.

Dela artikeln

Varför har Liberalerna rasat i väljarstöd under Jan Björklunds tid som partiledare?

Jo, det beror på den misslyckade "integrationen", menar Björklund själv.

Där borde övriga partier agerat mycket tidigare, hävdar nu den avgående partiledaren. Samtidigt har det parti som lyft invandringen, Sverigedemokraterna, vuxit mycket kraftigt, enligt L-ledaren.

– Vi var för sena med att strama upp den svenska integrationspolitiken, sade Björklund i SVT Agenda igår. Och det har gjort att etablerade partier, som mitt eget, har tappat, och så har väljarna gått till SD.

– Detta är den stora utmaningen framöver. De åtgärder som görs nu på integrationspolitiken, polis, rättssamhälle, förbättra skolan för nyanlända borde ju ha gjorts för länge sen så klart. Och där är jag är självkritisk, fortsatte han.

Minska invandringen verkar dock inte finnas i hans planer. Enligt Jan Björklund är Sveriges "stora utmaningar" integrationen, skolresultaten och "kampen mot högernationalismen".


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0