Sprängningen i Linköping

Uppgifter: Kriminella kopplas till sprängning

Publicerad 7 juni 2019 kl 15.40

Inrikes. Kriminella grupper kan ha kopplingar till den enorma sprängningen i Linköping på fredagsmorgonen. Detta enligt olika uppgifter till BT och Samhällsnytt.

Dela artikeln

Det är poliskällor som uppger för Borås Tidning att personer runt Bandidos misstänks ha kopplingar till sprängningen i Linköping.

Sprängningen var så enormt kraftig att den hördes flera mil bort och fick delar av staden att likna en krigszon.

Cirka 250 lägenheter skadades i attacken.

Enligt BT ska måltavlan ha varit en verksamhet i en byggnad.

Men exakt vad som orsakat explosionen är ännu oklart.

Samtidigt uppger en källa för nättidningen Samhällsnytt att en flerfaldigt dömd person bor på adressen där sprängningen skedde. Enligt tidningen ska personen ha bedrivit narkotikaförsäljning på adressen, något som polisen ska ha känt till. Det är dock oklart om mannen verkligen har något med bombdådet att göra.

Samtidigt säger polisen att det inte finns någon känd hotbild mot någon i området.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0