Aktiv bomb hittad på allmän plats i Malmö – "Var klar att användas"

Publicerad 4 augusti 2019 kl 11.51

Inrikes. Polisen bekräftar nu att det misstänkta föremål som hittades på en allmän plats i stadsdelen Håkanstorp i Malmö igår var en aktiv bomb "klar att användas".

Dela artikeln

Det var vid 09-tiden på lördagen som polisen hittade ett misstänkt farligt föremål i stadsdelen Håkanstorp i Malmö.

Föremålet hittades av en privatperson som misstänkte att det var farligt.

Området spärrades av i väntan på det nationella bombskyddet. Avspärrningarna hävdes vid 11-tiden på lördagen, när bombskyddet hade tagit föremålet i beslag.

I dag söndag bekräftar polisen att det var en aktiv bomb redo att användas.

"Det farliga föremålet som anträffades var en mindre sprängladdning som var apterad och klar att användas. Föremålet anträffades på en allmän plats och det finns i nuläget inga misstänkta i ärendet", skriver polisen på sin hemsida.

Utredningen fortsätter nu.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0