Aktiv bomb hittad på allmän plats i Malmö – "Var klar att användas"

Publicerad 4 augusti 2019 kl 11.51

Inrikes. Polisen bekräftar nu att det misstänkta föremål som hittades på en allmän plats i stadsdelen Håkanstorp i Malmö igår var en aktiv bomb "klar att användas".

Dela artikeln

Det var vid 09-tiden på lördagen som polisen hittade ett misstänkt farligt föremål i stadsdelen Håkanstorp i Malmö.

Föremålet hittades av en privatperson som misstänkte att det var farligt.

Området spärrades av i väntan på det nationella bombskyddet. Avspärrningarna hävdes vid 11-tiden på lördagen, när bombskyddet hade tagit föremålet i beslag.

I dag söndag bekräftar polisen att det var en aktiv bomb redo att användas.

"Det farliga föremålet som anträffades var en mindre sprängladdning som var apterad och klar att användas. Föremålet anträffades på en allmän plats och det finns i nuläget inga misstänkta i ärendet", skriver polisen på sin hemsida.

Utredningen fortsätter nu.


Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

SD: Vi finansierar sänkt matmoms med minskad invandring

Presenterar: "Folkets budget".. Men i själva verket ökar SD anslagen till just migration.0 

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur