96 bombdåd i Sverige – på sex månader

Publicerad 9 augusti 2019 kl 11.05

Inrikes. Under första halvåret i år ska det ha skett hela 96 bombdåd i Sverige. Det rapporterar Danmarks Radio i en artikel. Nu befarar Danmark att bli som Sverige.

Dela artikeln

Det är Dansk Folketparti och Socialistisk Folkeparti som nu kräver ett svar från den danska regeringen om den senaste tidens bombningar i Köpenhamn.

– Det är en mycket oroande trend att vi ser dessa explosioner i Danmark. Det är trots allt ett helt nytt fenomen, säger SF:s Karina Lorentzen till DR.

I tisdags skadades en person av splitterskador från ytterligare en explosion vid Skatteverket i Köpenhamn. Bomben orsakade stora materiella skador.

I den danska huvudstaden har det skett åtta bombningar på sex månader, och nu befarar landet att bli som Sverige, skriver DR.

Under samma period har det nämligen skett 96 bombdåd i Sverige, enligt den danska kanalen.

I DR:s artikel framkommer det också vad det är som ofta exploderar i Sverige: sprängdeg, som stjäls från byggarbetsplatser eller från firmor i utlandet, enligt polisens presstalesman i Malmö, Nils Norling. Att använda sådant för sprängningar är "trenden", sägs det.

I april skrev Ekot att det skett 48 bombdåd i Sverige under årets första tre månader.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0