Polisen kraftsamlar i förorten – befarar upplopp vid skolstart

Publicerad 16 augusti 2019 kl 18.11

Inrikes. Polisen i Göteborg ökar nu sin närvaro i invandrartäta områden i staden. Detta eftersom skolstart tidigare har inneburit våldsamma upplopp med bilbränder.

Dela artikeln

Det är P4 Göteborg som uppger att polisen kraftsamlar i Göteborgs så kallade utsatta områden. Detta på grund av erfarenhet kring vad skolstarten brukar kunna innebära: oroligheter.

Förra året eldades ett 100-tal bilar upp i Västsverige. Bara vid Frölunda torg satte ungdomar eld på 60 bilar.

– Vi tittar på statistik och vad som har hänt tidigare år och vi har sett en tendens att det kan vara lite oroligt i samband med exempelvis skolstart, säger kommunpolisen Niklas Svensson till P4.

Även på grundskolenivå görs en extra satsning med fler väktare, uppger radiokanalen. Dessa ska bevaka runt skolorna.

Hittills har inget hänt, men enligt polisen kan situationen vända.

Samtidigt uppmanas vuxna att vara ute mer i områdena kommande dagar. Men boende som SR pratar med tror inte det kommer hjälpa. Eftersom gängen inte respekterar polisen, kommer de inte respektera någon annan heller, säger en person som bor i Västra Frölunda.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

37 procent invandrare i kommunala hyreshus

Danderyd vill inte bygga fler.. Invånarna lägger "stora delar av sina livsbesparingar" på att slippa mångfalden.0 

M: "Socialdemokraternas egen trollfabrik är nu avslöjad"

Driver propaganätverk via bolaget AiP Media.. "Vilseledande konton, påhittat neutrala sajter och partinära bolag som används för att kringgå regler och dölja avsändaren."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur