Boris Johnson jultalade om förföljda kristna

Publicerad 26 december 2019 kl 13.28

Utrikes. Boris Johnson belyste hatet mot kristna runt om i världen när han höll det årliga jultalet.

Dela artikeln

Kristna är den mest förföljda religiösa gruppen i världen, något det sällan talas om i västerländska medier, där i stället grupper som muslimer ofta utmålas som offer.

Storbritanniens premiärminister Boris Johnson berörde dock ämnet i sitt jultal, där han även talade öppet om Jesus.

– Julafton är först och främst ett firande av Jesu Kristi födelse. Det är en dag av ovärderlig betydelse för miljarder kristna världen över, sade han och fortsatte:

– Idag av alla dagar vill jag att vi ska minnas de kristna runt om i världen som står inför förföljelse. För dem kommer juldagen att firas privat, i hemlighet, kanske till och med i en fängelsecell. Som premiärminister är detta något jag vill ändra.

– Vi står med kristna överallt, i solidaritet, och kommer att försvara deras rätt att utöva sin tro. Så låt oss som ett land reflektera över året och fira det goda som ska komma.

I sociala medier är det många som hyllar Johnson för att han vågar prata om förföljelsen av kristna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Sista riktiga höger-tankesmedjan splittras

Bråk och avhopp i tyska Misesinstitutet.. Pris till Argentinas president Javier Milei väcker reaktioner.0 

Var tredje niondeklassare har utländsk bakgrund

Fördubblats sedan 1998.. Samtidigt ökar andelen icke-godkända elever, även bland svenskar.0 

Stockholms nattklubbar byter musik – för att slippa icke-vita gäster

Drar ned på hiphop och RnB.. DJ:n: "Byter till någonting där man får fler vita ansikten".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0