Arkivbild.

Italien fruktar maffialedd revolt och matbrist

Publicerad 28 mars 2020 kl 17.05

Utrikes. Italien fruktar nu en maffialedd revolt i södra Italien om coronasmittan blir lika utbredd där. Enligt SVT:s Italienkorrespondent Jennifer Wegerup är läget mycket oroligt.

Dela artikeln

Det är framför allt norra Italien som drabbats hårt av coronasmittan. Där verkar viruset vara utom kontroll. Under gårdagen dog ytterligare nästan 1.000 personer i landet, den värsta siffran hittills.

Men i norra Italien är befolkningen européer, vilket har begränsat de sociala konsekvenserna av smittan. Nu växer oron för ett större utbrott i södra Italien, där majoriteten av befolkningen är av siculoarabiskt ursprung och traditionellt har visat sig ha ett hetare temperament.

Då väntar kaos, heter det i SVT:s nyhetsstudio på lördagen.

I de södra regionerna har det placerats ut poliser och karabinjärer vid matbutiker. På Sicilien är det så illa att inrikesministeriet befarar en revolution.

– Vi riskerar en maffialedd revolt, säger huvudstaden Palermos borgmästare Leoluca Orlando i italienska medier enligt SVT.

Enligt dagstidningen La Repubblica befarar inrikesministeriet en "social revolt" i södra Italien.

Bland annat har rånen mot matbutiker i Neapel ökat sedan kriminella fått allt svårare att försörja sig på grund av smittan. På Sicilien fruktar människor matbrist. SVT:s Jennifer Wegerup ger exempel på föräldrar som uttryckligen hotar myndigheterna om maten skulle ta slut.

På nätet sprids en film som visar hur en pappa ger sin dotter en enkel smörgås, varpå han hotar både premiärminister och borgmästare och säger att folket snart kommer gå på "plundringståg".

– Man befinner sig i ett otroligt allvarligt läge, säger Wegerup i SVT-studion och påpekar att maffian är en inbyggd del av södra Italien. Det börjar bli väldigt spänt och social oro. Man fruktar kravaller.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Bannon: Regeringen bör konfiskera SpaceX

Musk-imperiets aktier faller kraftigt.. Konflikten mellan Musk och Trump kan få stora politiska och ekonomiska följder för hela USA.0 

Kapitoliumhäktade stämmer USA för stormningsbluff

Kräver 100 miljoner.. Myndigheterna ska bland annat ha hittat på falsk bevisning, enligt stämningsansökan.0 

Beskedet till Natos skattebetalare: Hosta upp dubbelt så mycket för försvaret

Kraftigt höjt krav på beskattningen av invånarna.. Förslaget möter motstånd från bland annat Spanien – men Kristersson ger grönt ljus.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0