" /> " /> " />
Foto: Filofax/Youtube

Tiotusentals fransmän tågade mot homoäktenskap

Publicerad 19 november 2012 kl 08.25

Utrikes.Runt om i Frankrike protesterade katolska grupper och högerpartier under lördagen mot socialistregeringens lagförslag om att tillåta homoäktenskap och homosexuella adoptioner. Aggressiva HBT-aktivister trakasserade deltagarna. Under söndagen attackerade aktionsgruppen FEMEN en katolsk marsch i Paris med vad man kallade "Jesu sperma".

Gilla artikeln på Facebook

Tiotusentals fransmän demonstrerade under lördagen mot ett lagförslag som kommer att innebära att äktenskap och adoptionsrättigheter även kommer att omfattas av homosexuella par. Protester mot socialistregeringens lagförslag genomfördes förutom i Paris även i andra städer runt om i Frankrike.

Demonstrerade gjorde katolska grupper med stöd av högerpartier. Skyltar med texter som "En pappa och en mamma för varje barn" och "Nej till könsmodifierade äktenskap" hölls upp. Flera deltagare sade till France 24 att det är en djup orättvisa mot barnet som inte får något val om lagförslaget går igenom.

I mångmiljonstaden Paris häcklade ett 50-tal homosexaktivister marschdeltagare och kastade ris.

Under söndagens marsch i Paris infiltrerade den ukrainskbaserade feministiska aktionsgruppen FEMEN demonstrationen utklädda till nunnor. Väl på plats kastade de av sig sina kläder och försökte stoppa marschen genom att spruta "Jesu sperma" på deltagarna. De skrek: "In gay we trust".

Deltagarna i marschen, som organiserades av den katolska gruppen Civitas, svarade med pepparspray och jagade bort feministerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sänkt matmoms "en elegant förolämpning mot svenska folket"

Jurist: Sänk skatten på arbete istället. ”Även den som endast tjänar 15.000 kronor i månaden har ett skattetryck på cirka 45–50 procent”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0