Vandaliserade staty av Cervantes – som själv var slav åt muslimer

Publicerad 21 juni 2020 kl 18.44

Utrikes. När vänsterextremister i Los Angeles rev ned statyer över påstådda slavhandlare och "rasister" i San Francisco blev även en staty av Miguel Cervantes vandaliserad. Detta trots att Cervantes själv var slav åt muslimer under fem år.

Dela artikeln

© PD

Miguel Cervantes.

Räcker det med att helt enkelt vara en vit man för att få sin staty förstörd av de antivita mobbarna i USA?

Det frågar sig användare på sociala medier efter att vänsterextremister i San Francisco i helgen slagit omkull en staty efter helgonet Junipero Serra och vandaliserat andra statyer i staden.

Även en staty av Miguel Cervantes (1547-1616) vandaliserades med röd sprej, rapporterar San Francisco Chronicle.

Cervantes räknas till den västerländska litteraturhistoriens allra främsta och mest klassiska författare och är framför allt känd för den komiska tidiga romanen Don Quijote.

Vad han skulle ha med den "rasism" och den amerikanska slavhandel som vänsterextremisterna uppger sig kämpa mot är dock oklart.

I själva verket var Miguel Cervantes själv en slav – åt muslimer – ett öde han delade med miljontals andra vita kristna under epoken. I dagens vänsterorienterade historieskrivning är dock slaveri något som främst vita människor anklagas för att ha ägnat sig åt, med mörkhyade som offer.

Efter att ha tagit värvning i flottan blev författaren år 1575 tillfångatagen av ottomanska slavpirater och fördes till Algeriet där han hölls fången. Enligt en turkisk historiker finns det även bevis för att Cervantes tvingades arbeta med byggandet av Kilic Ali Pasha-moskén i Istanbul. Först efter fem år och fyra misslyckade flyktförsök släpptes Cervantes fri efter att ha betalat av en ansenlig lösesumma.

I Sverige är en av dem som pekar på förhållandet Svenska Dagbladets ledarskribent Ivar Arpi.

"Cervantes satte aldrig sin fot i Amerika, däremot var han slav i Nordafrika i fem år. Men vad spelar det för roll för kulturevolutionärerna", skriver Arpi på Twitter.

"Att riva ned en staty föreställande Cervantes är som att slåss mot väderkvarnar", svarar en användare som dock inte var ensam om att komma med det skämtet.


Fria val en fara – folk måste rösta "rätt". Nivån av demokrati den sämsta sedan Sovjet enligt SVT – när fler än någonsin får rösta.0 Plus

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har bordat Gretas fartyg

IDF stoppar flottiljen på väg mot Gaza. "Greta och hennes vänner är i säkerhet." 0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Israel betalar 7.000 dollar per propagandainlägg

Omfattande manipulation på sociala medier avslöjad.. Netanyahu öser pengar över influencers – som i utbyte försvarar det som sker i Gaza. 0 

Stoltenberg: Ukraina måste gå före sjukvård och skola

Förre Nato-chefens besked till Västeuropa.. Att fortsätta finansiera kriget måste vara högsta prioritet.0 

Preventivmedel ger hjärntumörer – 1.300 kvinnor stämmer Pfizer

Dras inför rätta för medlet Depo-Provera.. Läkemedelsjätten uppges ha mörkat "betydande vetenskapliga bevis" sedan 1980-talet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0