Hagia Sofia

Hagia Sofia väntas bli moské nästa vecka

Publicerad 9 juli 2020 kl 14.09

Utrikes. Den 1500 år gamla Hagia Sofia i nuvarande Istanbul, som stod en stark kristen symbol i Konstantinopel, kan förvandlas till en moské redan nästa vecka. Det troliga är att regeringen får sin vilja igenom, uppger Ekot.

Dela artikeln

Det är den turkiska regeringen som nu planerar att göra om Hagia Sofia till en moské. Kyrkan uppfördes på 500-talet av den bysantiske kejsaren Justinianus I.

Efter att Konstantinopel föll till islamister 1453 förvandlades den till en moské, men efter Atatürks sekulära maktövertagande i Turkiet blev byggnaden 1934 ett museum.

Men nu öppnar alltså president Receb Tayyib Erdogan, som infört ett alltmer islamistiskt styre i landet, för att åter göra kyrkan till en moské.

Det kan ske redan nästa vecka, då högsta domstolen prövar frågan.

– Högsta domstolen vill inte vara ett hinder i regeringens planer om att göra Hagia Sofia till moské, och vill skaka bort sitt ansvar från ett politiskt beslut, säger Burak Bilgehan Ozpek, professor i statsvetenskap i Ankara, till Ekot.

Enligt Sveriges Radio förväntas domstolen riva upp lagen som bestämt att byggnaden ska vara ett museum och inte en gudstjänstbyggnad. Detta innebär att Erdogan kan öppna Hagia Sofia för muslimsk bön redan nästa vecka den 15 juli.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0