Arkivbild.

Kriminella upprättar vägspärrar i Göteborg

Publicerad 25 augusti 2020 kl 13.10

Inrikes. Kriminella nätverk har upprättat vägspärrar i Angered i Göteborg, uppger flera medier. I spärrarna kontrollerade de personer som körde in och ut ur Hammarkullen. Händelsen sker efter upptrappat våld mellan olika gäng.

Dela artikeln

Det är i samband med skottlossningar i Backa och Biskopsgården som det nu rapporteras om att kriminella upprättat vägspärrar i Göteborg.

Skjutningarna har inträffat de senaste veckorna och ingår i en pågående konflikt mellan olika gäng.

Enligt uppgifter i P4 Göteborg ska en av dessa grupperingar ha upprättat vägkontroller, för att sedan undersöka bilar som körde in och ut ur Hammarkullen i Angered.

Det hela skedde förra veckan.

– Det är helt oacceptabelt, det är polisen som står för ordningshållningen i samhället och inte nätverk, säger polischefen Erik Nord till Sveriges Radio.

Enligt Nord är situationen i området mycket allvarlig och polisen har nu inlett en särskild händelse, med anledning av skjutningarna.

Även GP uppger att ett kriminellt nätverk i Angered de senaste dagarna satt upp vägspärrar "på olika håll i nordöstra Göteborg", och att spärrarna kopplas till en konflikt i området.


Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0