Preemutbyggnaden

Preem drar tillbaka ansökan om utbyggnad

Publicerad 28 september 2020 kl 12.46

Inrikes. Oljekoncernen Preem kommer nu med det oväntade beskedet att man drar tillbaka sin ansökan om utbyggnad raffinaderiet i Lysekil, det så kallade ROCC-projektet.

Dela artikeln

Preems styrelse har nu beslutat att miljötillståndsansökan för Preemraff Lysekil kommer att dras tillbaka, och att ROCC-projektet avvecklas.

Det skriver företaget i ett pressmeddelande.

Utbyggnaden har dragit ut på tiden sedan Miljöpartiet försökt stoppa den. Beslutet ligger just nu hos regeringen.

Men nu drar alltså Preem ändå tillbaka ansökan.

COVID-19-krisen och dess effekter på världsekonomin har "bidragit" till att projektet inte längre är kommersiellt hållbart, enligt bolaget.

– Att avveckla ROCC-projektet är ett kommersiellt beslut som baseras på en sammanvägning av projektets lönsamhet och tekniska genomförbarhet. Beslutet att avveckla projektet gör även tillståndsansökan från 2016 inaktuell, säger Magnus Heimburg, nytillträdd VD för Preem.

"Syftet med projektet har främst varit att minska produktionen av svavelrik tjockolja till förmån för produkter med låg svavelhalt, som diesel och bensin", skriver företaget.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0