Corona utreds hos svenska minkar

Publicerad 19 november 2020 kl 20.12

Inrikes. Ett antal fall av covid-19 har konstaterats hos personer som arbetar inom minknäringen i Sverige. Myndigheterna utreder nu om det finns någon koppling mellan fallen och deras kontakt med minkar.

Dela artikeln

Tidigare har viruset coronaviruset konstaterats hos flera minkbesättningar i Blekinge. Rapporter från bland annat Nederländerna och Danmark visar också att smitta från mink till människor i djurens närhet kan förekomma.

Folkhälsomyndigheten, Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA), Jordbruksverket och lokala smittskyddsenheter arbetar nu tillsammans för att undersöka om de smittade personerna inom minknäringen kan ha fått viruset från minkar och för att upptäcka eventuell smitta bland mink och personal snabbt.

Bland annat analyseras virus från smittade människor och smittade minkar för att undersöka om det finns ett samband mellan stammarna eller inte.

För att minska risken för spridning av smitta till och ut från minkbesättningar har Jordbruksverket infört restriktioner för samtliga minkbesättningar i landet.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0