Centern och pedofilerna

Kraftigt ras för C efter pedofilskandalen

Publicerad 15 december 2020 kl 21.13

Inrikes. Efter pedofilskandalen kring EU-parlamentarikern Fredrick Federley faller Centerpartiet kraftigt i opinionen, visar en ny opinionsundersökning från DN/Ipsos.

Dela artikeln

Enligt mätningen minskar C:s stöd i opinionen från 9 till 7 procent, vilket motsvarar nästan var fjärde väljare.

Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring tror dock inte att huvudorsaken till tappet är pedofilhistorien kring Federley, som nyligen meddelade att han lämnar alla politiska uppdrag.

– Det normala när partier skakas av skandaler är att de väljare som lämnar går till kategorin osäkra. Så har inte skett här. Merparten av väljartappet har gått till Socialdemokraterna och Moderaterna, säger Källebring till DN.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0