Nätcensuren
Morgan Johansson har tidigare kallat upp Google till ett censurmöte, efter påtryckningar från familjen Bonnier.

Regeringen: Inte vi som beordrade Google att stänga ner Swebb-tv

Publicerad 27 december 2020 kl 19.07

Inrikes. Justitieminister Morgan Johansson (S) nekar till att det var regeringen som fick Google att stänga av Swebb-tv:s Youtube-konto.

Dela artikeln

"Det är upp till Youtube att bestämma vad de låter ligga uppe på sin plattform. Regeringen har inte på något sätt försökt påverka detta eller censurera något", skriver Morgan Johansson till Dagens Nyheter.

Det var dagen före julafton som Youtube plötsligt permanent stängde av Swebb-tv:s konto och raderade samtliga hundratals filmer som den mycket populära oppositionskanalen hade laddat upp.

Google kallades i april 2018 till ett möte med Morgan Johansson som då satte press på företaget att öka censuren av politiskt innehåll som regeringen och den liberala familjen Bonnier inte gillar. Google beskrev inför mötet för regeringen hur man hade gått till väga för att censurera det alternativa medieprojektet Granskning Sverige.

Mötet, tillsammans med det faktum att Googles Sverigechef Anna Wikland har nära band till vänsterliberala svenska toppolitiker, har lett till misstankar om att regeringen har styrt censuren på Youtube av bland annat Swebb-tv.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0