Domstol tvingar Shell minska sina utsläpp

Publicerad 28 maj 2021 kl 17.58

Politik. Det nederländska oljebolaget Shell måste kraftigt minska sina koldioxidutsläpp. Det har en domstol i Nederländerna beslutat, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Royal Dutch Shell lovade tidigare i år att minska sina utsläpp av koldioxid med 20 procent fram till 2030 och med hela 100 procent till 2050, räknat på 2016 års utsläppsnivåer.

Löftet gavs sedan sju miljö- och klimatoganisationer vänt sig till domstol för att kräva att oljejätten kraftigt tvingas minska sina utsläpp. Bland de organisationer som stämde Shell finns Friends of the Earth och Greenpeace.

Och nu får klimataktivisterna rätt. Domstolen ålägger Shell att fram till 2030 minska sina utsläpp av koldioxid med hela 45 procent räknat på 2019 års nivåer. Domstolen underkänner dessutom Shells klimatpolicy.

– Det här är en stor seger för oss och för alla som påverkas av klimatförändringar, säer Donald Pols från Friends of the earth i Nederländerna i en kommentar.

Shells VD Ben van Beurden säger att enda möjligheten för företaget att nå de mål domstolen satt upp är att minska oljeproduktionen och att domen kommer överklagas.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0