Ledamöter i etiknämnd försökte stoppa studie om invandrarbrott

Publicerad 31 maj 2021 kl 11.16

Inrikes. Sex ledamöter i Regionala etikprövningsnämnden i Stockholm försökte stoppa en planerad studie om invandrares överrepresentation i brottslighet – med hänvisning till "de mänskliga rättigheterna". Det avslöjar Academic Rights Watch, ARW.

Dela artikeln

Stiftelsen Det Goda Samhället ansökte för ett par år sedan hos Regionala etikprövningsnämnden i Stockholm om etikprövning för en forskningsstudie.

Planen var att låta forskaren Göran Adamson vid Högskolan Väst studera hur "invandrares överrepresentation i den svenska kriminalstatistiken förändrats över tid".

Bakgrunden var att myndigheten Brottsförebyggande rådet, Brå, då sedan 2005 hade mörkat statistik om invandrares överrepresentation vid brott.

Nämnden, som bestod av 14 ledamöter, kom till slut fram till att forskningen kunde godkännas. Men hela sex ledamöter reserverade sig: Karin Edvardsson Björnberg, Kerstin Espman, Sven Ove Hansson, Stephan Hau, Margaretha Herthelius och Gunilla Johansson.

Ledamöterna hänvisade till att studien kunde leda till brott mot "de mänskliga rättigheterna".

"De utvalda faktorerna sammanfaller med gängse diskrimineringsskäl, och den förväntade effekten av studien är att den blir använd som stöd för diskriminering som strider mot de mänskliga rättigheterna. Eftersom den förväntade samhällsnyttan av studien är negativ blir resultatet av risk-nytta-avvägningen också negativ", skrev de.

När man tittar närmare på ledamöterna som reserverade sig blir deras motiv mer begripligt, konstaterar ARW.

"Tre anges i protokollet som företrädare för 'allmänna intressen'. Det gäller Kerstin Espman, Margaretha Herthelius och Gunilla Johansson. Sökning på nätet ger vid handen att Espman sitter i kommunfullmäktige i Täby, där hon representerar Miljöpartiet. Herthelius är styrelseledamot för Fria liberaler i Svenska Kyrkan. Johansson, slutligen, är pensionerad undersköterska med uppdrag för Socialdemokraterna", skriver ARW och fortsätter:

"Det vore således riktigare att säga att Espman, Herthelius och Johansson företräder vänsterliberala, snarare än allmänna, intressen."

Adamsons studie publicerades efter peer-review år 2020 i den internationella tidskriften Society, och är nu en av tidskriftens mest lästa artiklar, skriver ARW.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0