Skjutning mot kommunal byggnad i Skinnskatteberg

Publicerad 18 oktober 2021 kl 12.21

Inrikes. Polisen utreder en skjutning efter att en eller flera okända personer skjutit mot en byggnad på Helmers Stig i Skinnskatteberg.

Dela artikeln

Larmet om skjutningen inkom till polisen fredagen 15 oktober vid 22-tiden. Ingen person befann sig i byggnaden vid tidpunkten.

Polisen har genomfört en brottsplatsundersökning och vid den hittades bland annat kulhål i byggnaden och tomhylsor utanför.

I nuläget är ingen misstänkt för skjutningen.

Byggnaden som besköts tillhör Skinnskattebergs kommun men polisen bedömer att skjutningen inte riktar sig mot kommunen. Vad som ligger bakom bedömningen kan polisen inte kommentera närmare utan hänvisar till att förundersökning pågår.

Polisen söker nu personer som kan ha gjort iakttagelser i samband med skjutningen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0