Korankravallerna
Annie Lööf.

Annie Lööf: Förbjud demonstrationer under ramadan

Publicerad 27 april 2022 kl 20.56

Inrikes. Centerpartiets ledare Annie Lööf föreslår att man inte ska få hålla manifestationer under den muslimska högtiden ramadan i "utsatta områden".

Dela artikeln

De våldsamma korankravaller som utbröt under påsken har fått flera liberaler att kräva ytterligare inskränkningar av yttrande- och demon­strations­friheten. Bland annat föreslås att det ska bli förbjudet att elda upp koraner.

C-ledaren Annie Lööf ger sin syn på saken i Svenska Dagbladets podcast "Utfrågningen".

I intervjun betonar Lööf att hon är liberal och att yttrandefriheten "inte är absolut" utan begränsad.

– Det finns önskemål om att vi från politiken ska gå in och förtydliga att man i större utsträckning än idag till exempel skulle kunna säga att ja, du får demonstrera, men du får inte göra det i det här utsatta området under ramadan, säger hon.

Annie Lööfs utspel uppmärksammas idag av Göteborgs-Posten. I en ledarartikel skriver Bawar Ismail att det rör sig om "ett högst anmärkningsvärt uttalande från en partiledare som säger sig vara liberal och värna yttrandefriheten".

"I praktiken skulle Annie Lööfs förslag leda till att utsatta områden med en majoritet av muslimska invånare blir fredade zoner där yttrandefrihet inte ska råda på grund av religiös hänsyn. Det vore en förödande kapitulation inför den pöbel av islamska fanatiker och brutala gängkriminella som försökte mörda poliser med syftet att stoppa islamkritiska yttranden", fortsätter han.


Nyheter från förstasidan

Regnbågsläkaren döms för gayvåldtäkter mot patienter

Offren: Nio manliga patienter. Männen berättade i förhör hur "sliskiga" Christian Abi-Khalil gick till väga.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Annie Lööf öppnar för politisk comeback

"Jag kanske gör en Carl Bildt.". Före detta C-ledaren vägrar "stänga dörren".0 

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0