Diskriminering när elev ombads att täcka sig

Publicerad 1 juni 2022 kl 15.05

Inrikes. En 15-årig kvinnlig elev blev diskriminerad när hon ombads att täcka sig eftersom hon enligt skolan bar för utmanande klädsel. Det anser DO, som nu begär att skolan ska betala 50.000 kronor diskrimineringsersättning till eleven.

Dela artikeln

Den kvinnliga eleven blev för ett år sedan inkallad till ett möte med två anställda på Raoul Wallenbergskolan i Skövde. Vid mötet ifrågasattes elevens klädsel och hon ombads att täcka sig.

Senare på dagen, vid ett andra samtal, förklarade skolpersonalen att det är skolans uppgift att utbilda elever i hur de förväntas klä sig och vilka signaler en viss klädstil kan ge till exempel vid en anställningsintervju. Den kvinnliga eleven fick höra att hon inte behövde klä sig utmanande eller sminka sig för att må bra.

Eleven kände sig till följd av händelsen "förnedrad, kränkt och orättvist behandlad", enligt DO.

– DO anser att skolan lade skulden på den kvinnliga eleven för att manliga elever pratade sexistiskt och objektifierande om henne. I samtalen har skolan därmed både ifrågasatt elevens val av stil – och även hennes person, säger Karin Ahlstrand Oxhamre, chef för DO:s processenhet, i ett uttalande.

DO bedömer att skolan har diskriminerat eleven på ett sätt som har samband med kön och begär nu att skolan ska betala 50.000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven. Om skolan motsätter sig DO:s begäran kommer DO att lämna in en stämningsansökan till tingsrätten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0