En nation och ett folk ska reproducera sig själv och sin särart.
Det skrev Mats Dagerlind, namnkunnig medarbetare på Avpixlat och återkommande skribent i Sverigedemokraternas partiorgan SD-Kuriren, på Twitter i lördags. Dagerlind uttryckte också uppfattningen att det finns en utbredd promiskuitet bland homosexuella och att detta har bidragit till att sprida HIV. Han klargjorde samtidigt att han inte ansåg att alla homosexuella är promiskuösa.
Jimmie Åkessons presstalesman Linus Bylund riktar i ett uttalande till Aftonbladet skarp kritik mot Dagerlinds åsikter och uppger att partiet kommer att titta närmare på saken.
Om det inte är så att hans twitterkonto har blivit hackat är det högst anmärkningvärt. Det här kommer vi att titta närmare på. Det är åsikter som inte är förenliga med att arbeta för Sverigedemokraterna, säger Bylund enligt Aftonbladet.
I en artikel som publicerades på Avpixlat igår kväll utvecklar och förtydligar Dagerlind de resonemang han förde på Twitter och kommenterar även Bylunds uttalande.
"Mot bakgrund av mitt hyfsat långvariga arbete i partiets och den Sverigevänliga folkrörelsens tjänst förefaller det märkligt att Bylund okritiskt skulle fästa något avseende vid en Aftonbladet-journalists påståenden om att jag är rasist och homofob. De tänkbara orsaker jag kan se till att så ändå har skett är att 1) Bylund förletts av Aftonbladets Josefin Sköld att tro att han kommenterat något annat än lösryckta citat ur en timslång Twitter-diskussion, 2) att Bylund inte är så förtrogen med min politiska gärning som jag inbillat mig och därför inte vetat vad han ska tro när han konfronteras så här av Aftonbladet och/eller 3) att jag (eller Bylund) missuppfattat viktiga delar av Sverigedemokraternas principprogram, något som i så fall bör klaras ut", skriver Dagerlind.