Enligt San Francisco Chronicle togs de första stegen mot en organisation redan för en månad sedan och enligt Politico har Zuckerberg redan gått in med flera miljoner dollar i projektet.
Den nya organisationen ska stödja reformer som ska göra det möjligt för USA:s runt 20 miljoner illegala invandrare att få medborgarskap i landet.
Att hålla sig med en egen organisation som lobbar för ökad invandring har blivit lite av en trend bland USA:s mest förmögna judiska liberaler på senare år. Förutom Mark Zuckerberg driver även valutaspekulanten George Soros en rörelse vid namn Open Society Foundation, som särskilt arbetar med att öppna Östeuropa för invandring från tredje världen. I Sverige märks särskilt finansmannen Gabriel Urwitz, som skänker stora belopp till vänsterextrema Expo.
Även andra mångmiljardärer, som Bill Gates och Warren Buffett, driver egna organisationer. Dock sysslar dessa med välgörenhet i Afrika och inte med invandringspolitik i Europa och USA.