SD-stopp för fler invandrare till Sundsvall

Publicerad 4 april 2013 kl 01.31

Inrikes.Sverigedemokraterna i Sundsvall överklagade beslutet om att ta emot mellan 180 och 220 asylsökande invandrare och fick rätt i Förvaltningsrätten. Nu stoppas kommunens mottagning av invandrare, åtminstone tillsvidare.

Gilla artikeln på Facebook

Beslutet om att ta emot mellan 180 och 220 invandrare till kommunen fattades av Nämnden för arbetsmarknad, vuxenutbildning och integration (NAVI) i november, något som Sverigedemokraterna var starkt kritiska till. Partiet menade att beslut i så pass viktiga frågor inte kan fattas av en nämnd utan måste beslutas om av de folkvalda ledamöterna i kommunfullmäktige.

Förvaltningsrätten har nu alltså gett Sverigedemokraterna rätt, beslutet i NAVI rivs upp och kommunens mottagande stoppas. Om Sundsvalls kommun vill gå vidare med migrationsmottagandet så måste beslut tas av kommunfullmäktige, något som tidigast kan ske i juni.

- Med tanke på kommunens höga arbetslöshet, hemlösheten, bostadsbristen, utanförskapet och nedskärningarna i välfärden de kommande åren är det ytterst positivt att invandringsmottagningen till kommunen nu äntligen får den andningspaus som är så välbehövlig, säger Johnny Skalin, gruppledare för Sverigedemokraterna i Sundsvall, till Dagbladet.

Sverigedemokraterna i Sundsvall har granskat kommunens invandringsmottagning från 1984 fram till december 2011 och hävdar att den brutit mot lagen. Beslut om kommunens invandringsmottagning har under de studerade åren fattats av antingen nämnder eller kommunstyrelsen, trots beslutens stora påverkan på kommunens ekonomi. Sverigedemokraterna anser att beslut som får stor påverkan på kommunens ekonomi alltid ska fattas av kommunfullmäktige, en uppfattning som förvaltningsrätten delar med partiet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0