Israel deporterar illegala invandrare

Publicerad 25 februari 2012 kl 07.00

Utrikes.En flod av illegala invandrare från Afrika har fått invånarna i den judiska staten att kräva hårda tag mot den allt mer outhärdliga situationen. Nu bygger försvarsdepartementet ett stort fångläger där afrikanerna ska hållas i väntan på deportering, och efter den första april ska afrikaner jagas intensivt av myndigheterna.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Arutz Sheva kommer lägret totalt att kosta de amerikanska och israeliska skattebetalarna 250 miljoner shekel (ca 500 miljoner kronor). Bygget är ett steg i genomförandet av det kabinettbeslut som fattades 2010 och som går ut på att bland annat bygga ett stängsel på gränsen mot Egypten och att utvisa i princip alla afrikaner som uppehåller sig i Israel.

För illegala invandrare från södra Sudan erbjuder Israel 1,000 euro per person som identifierar sig och går med på att deporteras före den 1 april i år. Efter det datumet kommer myndigheterna att jaga afrikaner och sätta dem i läger i väntan på deportering, utan någon hjälp till frivilligt återvändande under ordnade former.

I motsats till i västerländska länder finns det ingen möjlighet att ta sig in illegalt i Israel och därefter ge sig till känna och söka asyl.

Amnesty har visserligen kritiserat Israel för den nya lagen, men de israeliska politikerna och medierna väntas inte lyssna på klagomålen från den internationella organisationen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0