Bidragsmyndighet efterforskade källor

Publicerad 2 april 2014 kl 12.01

Inrikes.Försäkringskassan har inlett en efterforskning av Expressens källor till avslöjandet om chefen Jonas Lindgren, som befordrade sin egen flickvän till en chefsposition.

Gilla artikeln på Facebook

Säkerhetsstabens chef Torgny Collin försöker få myndighetens anställda att berätta vem som läckt till Expressen, vilket framgår av en bandinspelning som kvällstidningen har lagt ut på nätet.

– Vem kan ha läckt? Det är ju den frågan vi ställer oss, säger Collin på inspelningen.

Nils Funcke, journalist och debattör med inriktning på tryck- och yttrandefrihetsfrågor, anser att Justitiekanslern bör inleda en utredning om brott mot källskyddet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0