Nya Sverige

Avföring från EU-medborgare i Kista

Publicerad 21 juni 2014 kl 15.58

Inrikes. Invandrartäta Kista norr om Stockholm fylls av avföring från "hemlösa" människor, rapporterar lokaltidningen Mitt i. I själva verket kommer avföringen från romer som av kulturella skäl inte använder toaletter.

Dela artikeln

Högar av avföring från människor syns överallt på gator och trappor i Kista centrum, enligt Mitt i. Flugor surrar runt högarna och nu har en bostadsrättsförening samlat in 400 namnunderskrifter för att få stopp på skitandet.

– Det här är ett jätteproblem som eskalerar, säger Marcus Staffas, gatudriftsingenjör vid Trafikkontoret, till tidningen.

Enligt romsk kultur är det förbjudet för gamla och unga att använda sig av samma toalett. Därför uträttar många romer sina behov utomhus. I Norge greps nyligen flera romer för att ha bajsat i dyra båtar. Folkgruppen använde båtarna som transitläger för stöldgods och passade samtidigt på att använda båtarna som toaletter, även om självfallet inte toaletterna ombord användes.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sakfel när SD bemöter kritik mot generösa invandringen

Missvisande uppgifter och osanna påståenden. Inte helt rätt när partiet svarar på sommarens tunga kritik.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Flodkräftan fortsatt på kraftig tillbakagång

Kräftpesten ännu ett bekymmer.. Antalet bestånd rasat från cirka 30.000 till under 600.0 

Förbjudet vägra baka homosextårta

Kristna bagare hotas av DO.. ”Rätten att utöva sin religion och yttrandefrihet är inte absolut".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0