Festivaltafsare i Umeå pekas ut som pojkar med "nordafrikanskt utseende"

Publicerad 12 september 2016 kl 17.50
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Flera tonårsungdomar utsattes för ofredanden under festivalen "2 days in Umeå" i helgen, skriver Västerbottens­kuriren.

Dela artikeln

Under helgen hade polisen fått in tre anmälningar om ofredanden. Ett av offren var en pojke, de övriga två flickor. I samtliga fall är offren i 15-årsåldern.

Polisen uppger att det rör sig om flera förövare som tillsammans ligger bakom ofredandena. Expressen skriver att tafsarna är "yngre pojkar med nordafrikanskt utseende".

"2 days in Umeå" var en festival för tonåringar mellan 13 och 17 år som pågick fredag och lördag. Under sommarens festivaler har ett stort antal våldtäkter, sexuella ofredanden och andra sexuella övergrepp anmälts. I de flesta fall beskrivs förövarna som invandrare från Mellanöstern och Afrika.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0