Världens dyraste jaktplan

Norska stridspiloter får simulera istället för att flyga - Lockheed behöver pengarna

Publicerad 27 augusti 2012 kl 22.06

Utrikes.En internationell jämförelse har kommit fram till att det dyraste jaktplanet att köpa, amerikanska F-35, också är det dyraste att flyga. Följden blir att stridspiloterna får träna i simulator. De norska massmedierna anstränger sig för att inte jämföra med Gripen.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt rapporten, som beställts av SAAB från den världsledande krigsmaterialkonsulten IHS Jane's, är Lockheed Corporations F-35 idag det i särklass dyraste jaktplanet att flyga. Kostnaden landar på mellan 21 000 och 31 000 dollar per flygtimme. Det är väsentligt över de 18 000 dollar som Jane's räknar med för Eurofighter och de 16 500 dollar i timmen som det beräknas kosta att flyga med franska Rafale. Kostnaden per flygtimme för Gripen ligger på 4 700 dollar.

SvD konstaterar att den höga kostnaden för F-35 gör att piloterna sannolikt inte kan flyga lika mycket, utan i högre grad får använda sig av flygsimulator istället.

Det norska beslutet om inköp av F-35 föregicks av en bedrövlig uppvisning i pro-amerikanskt mygel och stövelslickande från Arbeiderpartiets sida. Se utförlig rapport om detta här. Vid publiceringen av jämförelsen från Jane's gör norsk massmedia, med SRK i spetsen, vad man kan för att hålla Arbeiderpartiet om ryggen. Man undviker att föra F-35:s huvudkonkurrent Gripen på tal när man jämför de höga kostnaderna för "Joint Strike Fighter". För att sätta kostnaderna i perspektiv gör man istället föga relvant jämförelse med motsvarande kostnader för förra generationens norska jaktplan, F-16.

På Saab betonar man att rapporten inte är framtagen med Norge i åtanke. Den missade Norgeaffären är ur Saabs perspektiv historia. Däremot är det viktigt för bolaget att visa hur låg driftskostnaden är för Gripen inför de fortsatta förhandlingarna med Schweiz om landets planerade köp av Gripen och inför diskussioner med andra länder.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tara Saleh får lämna Bergaskolan

"Hon ska inte arbeta i en skola." Politikerna vägrar svara på om hon köpts ut.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0