Nu rivs kåkstaden i Malmö

Publicerad 3 november 2015 kl 12.01

Inrikes. På onsdagsförmiddagen inleddes rivningen av romernas tiggarläger på ockuperad mark i stadsdelen Sorgenfri i Malmö. Polisen tvingades avhysa flera av de boende med våld och en polis har skadats, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Avhysningen inleddes vid fyratiden på morgonen, då ett hundratal personer fortfarande befann sig i kåkstaden. På plats var också en grupp vänsterextremister.

– Vi inledde avhysningen för att det skulle vara möjligt att utföra den insats som Malmö stads miljöförvaltning har beslutat om som ska göra det möjligt att städa av och sanera tomten som är förorenad och som inte är en lämplig boplats, säger polisens talesman till Fria Tider.

Flera av personerna vägrade att frivilligt lämna boplatsen och fick därför släpas bort av polisen. I samband med det ska en polis ha skadats lindrigt och en person greps för våldsamt motstånd.

Vid halv tio-tiden hade platsen tömts på människor och Malmö stad påbörjade därefter rivningen av lägret. Samtidigt slöt många av romerna samman med vänsterextremisterna och bildade ett demonstrationståg som gick mot stadshuset.

Romerna skanderar bland annat att de vägrar att åka hem och kräver istället nya boenden på skattebetalarnas bekostnad.


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0