HMF på Facebook

Polis kritiserade araber – nu kräver DN åtal för åsiktsbrott

Publicerad 11 juli 2017 kl 11.13

Inrikes. Tidningen DN i Stockholm frågar sig i en artikel varför inte en polis som konstaterat att ”araber är det värsta packet” åtalas för åsiktsbrott. Förundersökningen lades ned eftersom det inte gick att bevisa att någon hade läst polismannens inlägg på Facebook.

Dela artikeln

I Sverige är det under vissa omständigheter tillåtet att fälla kritiska yttranden om minoritetsgrupper, som till exempel romer, judar eller araber, men ett villkor är i så fall är att yttrandet inte "sprids". I hemmet är det exempelvis tillåtet att inneha kritiska åsikter om minoritetsgrupper, men inte att ge uttryck för dem offentligt.

En kritisk åsikt som yttras inför bara ett litet antal åhörare kan däremot utgöra "hets mot folkgrupp" och leda till fyra års fängelse.

I det aktuella fallet behövde åklagaren tillgång till spridningsinformation från Facebook för att kunna ta reda på hur många som läst polismannens inlägg.

Det bedömdes inte vara möjligt att få ut och förundersökningen lades därför ned, skriver DN.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0