Det var i lördags som polisen i Bergslagen ingrep mot en man i centrala Örebro som hotade förbipasserande och polis med svärd. Efter att polisen avlossat varningsskott med tjänstevapen kastade mannen ifrån sig svärdet och kunde övermannas.
I samband med ingripandet eftersökte polisen foton och filmer från personer som varit på platsen för händelsen och bland annat en film från reportern Stefan Hazianastasiou vid Nerikes Allehanda beslagtogs.
"Polisen ville komma åt filmen. Problemet var dock att det kan finnas källskyddat material i telefonen. Jag vägrade därför lämna ifrån mig den", skriver journalisten på Twitter.
Det var förundersökningsledaren som beslutade att filmen skulle tas i beslag och polisen på plats hotade därför ta telefonen. Till slut ska filmen ha kopierats över till polisen.
– Att det ska ha tvingats fram under hot är synnerligen olämpligt, säger Per Hultengård, chefsjurist på Tidningsutgivarna, till NA.
Han menar att polisen helt klart har brutit mot lagen.
Enligt NA:s ansvarige utgivare Anders Nilsson är polisens beteende "häpnadsväckande och helt oacceptabelt".
Nu har polisen anmält sig själv för beslutet att tilltvinga sig journalistens film. Detta eftersom särskilda regler gäller för journalisters material.
"Polisregion Bergslagen har nu anmält polisens agerande för intern granskning vid avdelningen för särskilda utredningar då man kan ifrågasätta om gällande regler följts eller inte när det gäller journalisternas grundlagsskyddade särställning rörande journalistiskt material", skriver polisen på sin hemsida.
Utredningen kommer att ledas av åklagare i chefsställning.
Polisen ville komma åt filmen. Problemet var dock att det kan finnas källskyddat material i telefonen. Jag vägrade därför ämna ifrån mig den
— Hazianastasiou (@hazianastasiou) 4 september 2017
I lördags filmade jag i tjänsten när polisen grep en svärdsman efter varningsskott. Polisen hotade att ta min mobil https://t.co/VA6XyuNbP5
— Hazianastasiou (@hazianastasiou) 4 september 2017