Arkivbild.

Polisuniformer såldes olagligt på nätet

Publicerad 3 november 2017 kl 17.13

Inrikes. En auktion på nätet har polisanmälts sedan den innehöll polisuniformer till salu, skriver Kristianstadsbladet. Nu har uniformerna tagits i beslag.

Dela artikeln

Det var i onsdags som polismyndigheten upptäckte den ovanliga försäljningen på en auktionssajt på nätet. 

Där ska besökare ha kunnat buda på riktiga polisuniformer.

Men nu har händelsen polisanmälts. Polisuniformer tillhör nämligen polismyndigheten, inte de enskilda poliser som bär uniformerna, och får därför inte säljas hur som helst.

Händelsens rubriceras som egenmäktigt förfarande men någon misstänkt finns i nuläget inte.

Uniformerna ska dock ha tagits i beslag, enligt Kvällsposten.

– I det här fallet är det är polismyndigheten som är målsägande, säger polisens pressinformatör Kim Hild till tidningen.


"Djupt bekymrande." Video med gayparets "surrogatresa" väckte äckel – sen kom hela sanningen fram.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0