Psykologen Philippe Rushton död

Publicerad 5 oktober 2012 kl 14.59

Utrikes.Den kanadensiske psykologiprofessorn J. Philippe Rushton avled på tisdagen efter en tids sjukdom. Rushton blev mest känd för sin forskning om rasskillnader, ras och intelligens och ras och brottslighet.

Gilla artikeln på Facebook

Rushton var också den förste forskare som tillämpade så kallad R/K-selektionsteori på människor, där man jämför fortplantningsstrategi mellan individer som fortplantar sig långsamt med en stor investering per avkomma, med individer som fortplantar sig snabbt men gör en liten investering per avkomma.

Philippe Rushton var fellow vid American Association for the Advancement of Science samt vid de amerikanska, brittiska och kanadensiska psykologförbunden. År 1994 var han en av undertecknarna av uppropet "Mainstream Science on Intelligence", där de 52 mest framstående ras- och intelligensforskarna uppmanade västvärldens medier att sluta ljuga om att det inte fanns några rasskillnader beträffande IQ och beteende. Han var också ordförande för Pioneer Fund, en stiftelse som stöder forskning om mänsklig olikhet.

J. Philippe Rushton blev 68 år.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Sista riktiga höger-tankesmedjan splittras

Bråk och avhopp i tyska Misesinstitutet.. Pris till Argentinas president Javier Milei väcker reaktioner.0 

Var tredje niondeklassare har utländsk bakgrund

Fördubblats sedan 1998.. Samtidigt ökar andelen icke-godkända elever, även bland svenskar.0 

Stockholms nattklubbar byter musik – för att slippa icke-vita gäster

Drar ned på hiphop och RnB.. DJ:n: "Byter till någonting där man får fler vita ansikten".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0