Pussy Riot-medlem vårdas mot förgiftning

Publicerad 16 september 2018 kl 15.41

Utrikes. En medlem i aktivistgruppen Pussy Riot vårdas på sjukhus i Berlin efter att ha uppvisat förgiftningssymptom, rapporterar Associated Press.

Dela artikeln

Pyotr Verzilov togs först in på intensivvård i Moskva men flögs till Berlin för fortsatt vård på söndagen, uppger Pussy Riot.

Verzilov och hans flickvän Veronika Nikulshina samt två andra Pussy Riot-medlemmar avtjänar ett 15-årigt fängelsestraff för att ha sprungit in på en arenan under fotbolls-VM som hölls i Moskva i juli. Förra gången Pussy Riot-medlemmar dömdes till ett långt fängelsestraff benådades de dock redan efter några år.

Stormningen av fotbollsplanen ska Pussy Riot ha genomfört som en protest mot påstådd polisbrutalitet i Ryssland, enligt AP.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0