ANMÄLT TV-INNEHAV? Om inte, vill Radiotjänst att du hör av dig. Mo Riza/CC-BY

Radiotjänst kräver TV-avgift för din mobil

Publicerad 4 mars 2013 kl 04.11

Inrikes.Det statliga greppet om mediamarknaden blir allt hårdare. Nu tar Radiotjänst TV-avgift för mobiltelefoner, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

I och med att SVT och SR gjort sina sändningar tillgängliga på internet har Radiotjänst nyligen börjat kräva TV-avgift för svenskarnas datorer och läsplattor. Nu börjar Radiotjänst även att driva in TV-avgifter för mobiltelefoner.

– Tre personer som kan se på tv via sin mobiltelefon har fram till nu valt att betala avgiften, säger Carl-Gustav Johansson, vd på Radiojänst, till DN.

Avgiftspliktiga är de apparater som går att använda för att se på TV, enligt Radiotjänst. 350 000 svenskar kontrolleras just nu för "TV-innehav".

Förutom den direkt statskontrollerade median, står staten för en stor del av finansiering av svenska tidningar via det så kallade presstödet. Till exempel betalar de svenska skattebetalarna 33 kronor i bidrag, för varje sålt nummer av Expo.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tara Saleh får lämna Bergaskolan

"Hon ska inte arbeta i en skola." Politikerna vägrar svara på om hon köpts ut.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0