Arkivbild.

Raskrig mellan invandrare i Hörby

Publicerad 4 augusti 2017 kl 15.02

Inrikes. Det råder etniskt krig mellan albaner och afghaner i skånska Hörby, rapporterar Kvällsposten på fredagen. Konflikterna kretsar kring knarkförsäljning, våldsbrott och svartsjukebråk. Snart kommer det smälla ordentligt, säger en orolig invånare till tidningen.

Dela artikeln

Enligt Kvällsposten handlar det om ett slag om Stora torg i Hörby, där det sker knarkförsäljning och otryggheten är stor.

Konflikten står mellan nyanlända afghaner och andra generationens albaner.

Nära torget ligger ett HVB-hem för så kallade ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan. Enligt Kvällsposten är det många i Hörby som anser att det är de ensamkommande som fört med sig bråk och otrygghet till bygden.

Albanerna har bland annat portat afghanerna från att besöka ett av kommunens aktivitetshus.

När en albansk kille i början av sommaren blev knivskuren anklagades en afghansk ensamkommande för dådet och HVB-hemmet där afghanerna bor stormades av ett 50-tal personer. Majoriteten av dem som gick till attack mot hemmet var kosovoalbaner, skriver Kvällsposten. De ska ha hotat att bränna ner huset och döda alla afghaner.

När Malmös piketstyrka anlände till platsen gick de förbi albanmobben, sparkade in dörren och drog vapen mot de ensamkommande. Men de hittade ingen skyldig till knivdådet.

– Snart kommer det smälla. Helt garanterat. Afghanerna vågar inte gå ut längre. Albanerna håller koll på och bevakar dem. De vill slå ihjäl dem, säger Hörbyinvånaren Shkelzen Kuci till KvP.

Enligt kommunpolisen Niklas Årcén ska bråket mellan ensamkommande och andra generationens invandrare i Hörby ha pågått i ett och ett halvt år.

Hörby kommun har även haft problem med andra HVB-hem, bland annat ett hem där islamistisk personal försökt radikalisera de boende.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Dumpen inför rätta: "Inte värdigt ett rättssamhälle"

Anklagas för förtal av uthängd man.. "Önskar det handlade mer om barn och mindre om en gammal kärring som har kränkt en gammal gubbe."0 

Sverige skickar stridsflyg till Island

Ska delta i Natos incidentberedskap.. "Vi vet att Ryssland har ambitioner i Arktis."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0