Allmänna arvsfonden
 

Rätten underkände testamentet -- nu går pengarna till staten

Publicerad 23 juni 2017 kl 12.21

Lag & Rätt. En 87-årig man som gick bort för två år sedan hade testamenterat sin förmögenhet på drygt 22 miljoner till en yngre boende i samma län, som i 20 års tid hjälpt honom med gården och djuren. Nu underkänner tingsrätten testamentet och beslutar att pengarna istället ska gå till Allmänna arvsfonden, som bland annat finansierat Expo.

Dela artikeln

När mannen gick bort hade han inga barn och var ogift, samt saknade andra släktingar kvar i i livet. Enligt Jnytt testamenterade han i stället hela förmögenheten till en yngre Jönköpingsbo som hade sitt barndomshem i närheten, och som hjälpt den avlidne med gårdssysslor och djurhållning under 20 års tid.

Tingsrätten har nu ogiltigförklarat testamentet på grund av ett formaliafel med vittnesunderskrifter, då vittnena inte bevittnat det samtidigt.

I stället tillfaller hela förmögenheten Allmänna arvsfonden, en statlig myndighet som främst gjort sig känd genom sina generösa bidrag till den vänsterextrema tidskriften Expo. Mellan 2001 och 2003 fick den då öppet radikala vänstertidningen ta emot 2,2 miljoner kronor från Allmänna arvsfonden.

Enligt P4 Jönköping har Kammarkollegiet gått på tingsrättens linje och beslutat att pengarna hamnar hos Allmänna arvsfonden.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

HD-dom slår hårt mot privata brottsregister

Stopp för Lexbase och Acta Publica.. Nu får vänsterextrema Siren med flera inte längre göra domar sökbara.0 

Invandrare kan få gratis förstahandskontrakt

Ny förmån prövas i Sollentuna.. Kan bli praxis för "kommunens bostadssociala ansvar" i hela landet.0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0