S polisanmäler sugardating

Publicerad 14 september 2017 kl 17.46

Inrikes. Socialdemokraternas kvinnoförbund S-kvinnor polisanmäler två sajter som gör reklam för så kallad sugardating, rapporterar TT.

Dela artikeln

Sugardating är en form av nätdejting där det uttalade syftet är att en yngre individ – i praktiken oftast en kvinna – ska kunna hitta en äldre och rikare partner.

S-kvinnor gör bedömningen att den som gör reklam för företeelsen sysslar med anstiftan till brott mot sexköpslagen. Om polisanmälan inte leder till en fällande dom, tänker förbundet arbeta för att lagen ändras.

Att förbjuda rika människor att ha sex med mindre välbeställda individer kan dock i praktiken vara svårt för Sverige, som är skyldigt att respektera vissa personliga friheter i den så kallade Europakonventionen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0