Finansminister Magdalena Andersson presenterade S "granskning" av SD:s ekonomiska politik.

S: Välfärden "hotad" om SD får makten

Publicerad 10 augusti 2018 kl 18.05

Inrikes. Sverigedemokraternas politik "hotar den svenska modellen". Det skriver Socialdemokraterna i en ny "granskning" där man försöker måla ut SD som ett högerparti.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna är ett hot mot Sverige och den svenska välfärden. Det menar Socialdemokraterna i en så kallad granskning av SD:s ekonomiska politik.

Enligt Socialdemokraterna har SD helt och hållet anammat en "högerpolitik" som "hotar" den svenska modellen.

"Vi socialdemokrater vill inget hellre än att fokusera på vår egen politik, som i korthet sammanfattas så här: vi vill se ett starkare samhälle med mer resurser till skolan och sjukvården, högre pensioner och en kompromisslös kamp mot brotten och dess orsaker. För vi vet att det är så vi skapar ett tryggare Sverige", skriver Socialdemokraterna i samband med sin nya granskning av SD, men fortsätter:

"Men det är också vår skyldighet att göra de politiska förslagen så tydliga som möjligt för väljarna – att visa på var de olika partierna faktiskt står i viktiga frågor. Därför presenterade Magdalena Andersson och Peter Hultqvist idag en granskning av SD:s ekonomiska politik."

Syftet med granskningen är att utmåla Sverigedemokraterna som ett högerparti inför valet. "SD är ett högerparti", skriver man rakt ut.

Socialdemokraterna menar sig bland annat ha kunnat visa att Sverigedemokraterna vill genomföra omfattande nedskärningar och skattesänkningar, att SD är det parti som "tydligast försvarar vinstjakt i välfärden", att Sverigedemokraterna vill "försvaga facket", luckra upp LAS och på det sättet "försämra" tryggheten på arbetsmarknaden.

"Även fördelningspolitiskt har SD:s samlade förslag kraftig slagsida: de som tjänar mest får störst skattesänkningar och drabbas ofta minst av nedskärningarna i välfärden", skriver man.

– SD är ett parti för höginkomsttagare, hävdar finansminister Magdalena Andersson (S) enligt Expressen.

I sociala medier är dock inte alla övertygade om S så kallade granskning, som i stället liknas vid en desperat dödsryckning:


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0