Val 2014

SD-reklam stoppas - igen

Publicerad 22 augusti 2014 kl 23.03

Inrikes. Sverigedemokraternas valreklam – som skulle ha visats på Södertäljes bussar inför valet – har stoppats ännu en gång.

Dela artikeln

© SD pressbild

Kontroversiellt budskap - SD:s bussreklam i Södertälje stoppas.

Denna gång är det bussbolaget Nobina, som kör busstrafiken i Södertälje på uppdrag av Storstockholms lokaltrafik, som valt att stoppa reklamen. Reklamstoppet är denna gång permanent och partiet har gått med på en kompromiss där reklamkampanjen i Stockholms innerstad ökas med ytterligare tio bussar istället, som kompensation.

– Vi tycker att det är problematiskt att det inte är lika villkor som gäller för de politiska partiernas kampanjer. Det ser vi väldigt allvarligt på, säger Sverigedemokraternas presstalesman Martin Kinnunen till tidningen Arbetet.

Det vänsterextrema partiet Rättvisepartiet socialisterna säger sig stå bakom stoppandet av valreklamen. På sin hemsida skriver de att det var de som gjorde en anmälan och drev igenom stoppet.

Motiveringen, enligt dem, var att man inte ansåg att man kunde "garantera en god och trygg psykosocial arbetsmiljö fri från trakasserier, kränkningar, främlingsfientlighet, stenkastning etcetera".

Att det finns en risk för att Sverigedemokraternas reklam uppviglar till stenkastning mot SL:s bussar i Södertäljes invandrartäta områden är en uppfattning som även delas av Stephan Gard, som är skyddsombud för Kommunal på Keolis vid bussdepån Söderhallen.

– Det finns en ännu större hotbild i Södertälje, där det till exempel förekommit stenkastning mot bussar tidigare. Sedan är det bara synd att det blev fler bussar hos oss i stället, säger han till tidningen Arbetet.

Bild:

© SL pressbild

Mindre risk för stenkastning. SD utökar sin reklam i Stockholms innerstad istället.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Snustorra brunnar i södra Sverige – myndigheterna "kan inte bistå"

Ingen beredskap – trots allt snack om klimatförändringar. "Region Gotland kan inte bistå de som har egna brunnar i händelse av att brunnen sinar".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

EU-lag: Fängsla journalister för ”felaktig information"

Unionens "pressfrihetslag" träder i kraft.. Medlemsstaterna får nu ”frihetsberöva, straffa och avlyssna" journalister om det är motiverat av "allmänintresset".0 

Rekordmånga bostäder säljs under utropspris

Fortsatt trögt för grundbulten i svensk ekonomi.. Största antalet nedprutade bostäder sedan mätningarna startade.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0