Serbien vill ha självstyre för Kosovoserber

Publicerad 13 januari 2013 kl 08.16

Politik.Serbiens parlament antog på söndagen en resolution med krav på självstyre för den serbiska minoriteten i Kosovo.

Gilla artikeln på Facebook

Serbiens premiärminister Ivica Dacic vädjade till ledamöterna att acceptera verkligheten i den omstridda regionen.

Belgrad vägrar fortfarande att erkänna Kosovo som suverän stat. Regionen utropade sin självständighet från Serbien 2008 och har erkänts av de flesta västländer, inklusive Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0