Andrew Bossi/CC-BY-NC-SA

Serbisk prideparad stoppas

Publicerad 5 oktober 2012 kl 06.58

Utrikes.Serbisk polis stoppar den utlysta Prideparaden i Belgrad som skulle hållits på lördag.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt polisen finns det allt för stora säkerhetsrisker för att arrangemanget ska kunna hållas som planerat och myndigheterna uppger att konservativa grupper och nationalistiska rörelser planerar att attackera paraden.

Sveriges EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) säger till TT att hon är "bedrövad" över beslutet. Hon planerar själv att resa till Belgrad i helgen.

- Det är viktigt att betona att Pridefestivalen inte bara är för minoriteters rättigheter utan även handlar om yttrandefrihet och mötesfrihet, säger Ohlsson, som själv är emot yttrandefrihet om den anses kränka minoriteter.

Så sent som 2009 motionerade EU-ministern om att utvidga lagen om hets mot folkgrupp.

Tidigare har den serbisk-ortodoxa kyrkan krävt att paraden stoppas, men exakt vad som ligger bakom myndigheternas beslut är inte känt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps påstådda Epstein-hälsning släppt

Egna versionen: "Ritade den inte".. Har varken ritat bilden eller skrivit under hälsningen, enligt Vita huset.0 

EU:s generaladvokat: Lexbase bryter mot GDPR

Tunga instansen: Svenska rättsdatabaser olagliga.. EU-domstolen är inte bunden av generaladvokatens yttrande men följer det ofta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur