Ungern och invandringen

Sjöstedt vill införa sanktioner mot Ungern

Publicerad 4 september 2015 kl 16.45

Inrikes. EU bör införa sanktioner mot Ungern eftersom landet ägnar sig åt "rasism", enligt Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt.

Dela artikeln

Sjöstedt säger till Svenska Dagbladet att Stefan Löfven bör ta initiativ till sådana sanktioner när han träffar Tysklands förbundskansler Angela Merkel på tisdag. V-ledaren understryker att Ungerns premiärminister Viktor Orbán inte ska "få komma undan med naken rasism".

– Sverige borde ta ledningen i att näpsa Ungern. Det som Ungern har gjort är oförenligt med mänskliga rättigheter. Det är inte rimligt att komma undan med det, säger Jonas Sjöstedt.

Bakgrunden är att den ungerska regeringen bygger ett stängsel mot illegala invandrare längs gränsen till Serbien samt uttalanden som Orbán gjort.

Ett tusental illegala invandrare har i dagarna hållits kvar på tågstationen i Budapest eftersom Ungern har stoppat de tåg som skulle föra dem vidare in i Västeuropa.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0