Svensk journalist kan ha fångats av IS

Publicerad 20 februari 2015 kl 20.48

Inrikes. En svensk vänsterjournalist i 30-årsåldern har försvunnit i ett gränsområde mellan Syrien och Turkiet som kontrolleras av terrororganisationen Islamiska staten, IS. Ingen har hört något från honom på flera dagar, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Journalisten, som bland annat har arbetat på uppdrag av SSU:s tidning Frihet, försökte enligt uppgift ta sig in i Syrien via den turkiska staden Gaziantep. Gränsområdet där är sedan tidigare kontrollerat av IS.

Enligt Expressen hade han bokat en resa tillbaka till Sverige tidigare i veckan, men kom aldrig med på planet. Och nu har han inte hörts av på fyra dagar.

Varken polisen eller UD:s pressjour har velat kommentera uppgifterna om den försvunne svensken. Det vill heller inte chefredaktören på Frihet eller Andreas Gustavsson på vänstertidningen Dagens ETC, som journalisten också uppges ha arbetat för.

Statsminister Stefan Löfven (S) är dock desto mer pratsam när Expressen får tag på honom.

– Å fy fan. Det är hemskt. Fruktansvärt, säger Löfven till tidningen.

IS har tidigare kidnappat flera västerländska journalister som sedan halshuggits. Avrättningarna har filmats och spridits på nätet som propaganda.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0