Svensk soldat på dromedar.
Johan Lundahl/Combat Camera

Svenska soldater till Mali

Publicerad 31 maj 2013 kl 01.01

Utrikes.Regeringen vill sända svensk trupp till Mali skriver Utrikesdepartementet i ett pressmeddelande idag.

Gilla artikeln på Facebook

Tillskillnad från när Sverige för två år sedan skickade Gripenplan till Libyen ska de svenska soldaterna nu istället slåss mot de al-Qaeda-allierade rebellerna istället för att stödja dem.

Inbördeskriget i Mali bröt ut i början av förra året efter att legosoldater, som fram till dess slagits för rebellerna i Libyen, korsade gränsen in till norra Mali. Malis regeringssoldater var chanslösa mot legosoldaterna som i många fall är tränade och utrustade med moderna NATO-vapen och de tvingades därför retirera.

Nu vill NATO alltså kriga mot de rebeller som man för bara två år sedan stödde, fast denna gång i Mali istället för i Libyen. Franska trupper är sedan i januari i år redan på plats för att stödja regeringssidans soldater i kriget mot rebellerna. Frankrike har under våren begärt militär hjälp från NATO via FN och en resolution om upprättandet av en militär insats kallad MINUSMA röstades igenom i slutet av april.

Upp till 160 soldater vill den svenska regeringen bidra med till det nya kriget i Afrika. Ytterst är det riksdagen som fattar beslut om huruvida svenska skattepengar ska finansiera ännu ett krig eller ej.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0