Arkivbild

Sverige först ut med soldat i slöja

Publicerad 9 januari 2012 kl 06.56

Inrikes.Sverige blir första land i Europa som låter en muslim göra militärtjänst i slöja. Det hävdar den muslimska soldaten Shatila Salami, som intervjuas i Sydsvenskans pappersupplaga idag.

Gilla artikeln på Facebook

– Jag är den första kvinnan i Europa som gjort militärtjänst med sjal. Det gör mig väldigt stolt, säger hon till Sydsvenskan.

– Kaptenen och befälen var bra men vissa bevakningssoldater hade tråkig attityd: ”Ska hon representera Sverige?"

Salami har även designat en speciell rökdykarsjal till Räddningstjänsten, där hon jobbar idag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysklands stängda gränser: 300.000 nya invandrare under 2025

Nu kommer facit. Merz "migrationsvändning" visade sig vara en lika stor bluff som Tidögängets "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0