Tårgasattack mot polishuset i Gävle

Publicerad 22 september 2018 kl 09.05

Utrikes. Under natten kastades ett föremål in i polishuset i Gävle och tårgas spreds i lokalen. En polisman andades in gasen. Polisen har lyckats gripa en gärningsman. Polisen säger att man ser allvarligt på det inträffade, och att visar att det saknas respekt mot svenska myndigheter.

Dela artikeln

Det var vid 01-tiden natten mot lördag när en polisbil skulle passera in i garaget vid polishuset i Gävle som en person på moped passerade infarten och kastade in ett föremål.

Utrymmet vid infarten och delar av lokalerna fylldes av tårgas.

Räddningstjänst och ambulans tillkallades och räddningstjänsten bistod med ventilering av lokalerna. En polisanställd som befann sig i närheten "påverkades av tårgasen", skriver polisen i sin händelserapport, men ingen person ska ha behövt uppsöka sjukhus.

Efter brottet spanade ett flertal patruller efter gärningsmannen som efter en kort tid kunde gripas i närheten av polishuset.

Mannen, som är i 35-årsåldern, har efter förhör anhållits av åklagare misstänkt för sabotage och våld mot tjänsteman.

– Man blir lite förvånad att sådant här händer, det är ganska allvarligt om man ger sig på en myndighet på det här viset. Och framför allt är det allvarligt mot samhället när man har så lite respekt för våra myndigheter, säger Mats Länn, RLC-befäl vid polisregion mitt, till SVT.

Under lördagen fortsätter utredningsåtgärderna med bland annat förhör, brottsplatsundersökningar, teknisk undersökning samt husrannsakan, skriver polisen på sin hemsida.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0