Tekniska problem lösta

Publicerad 10 november 2016 kl 17.32

Startsidan. Fria Tider hade tekniska problem och låg nere till och från under torsdagen. Nu är problemen lösta och allt fungerar som vanligt.

Dela artikeln

Problemen började med en överbelastnings­attack i samband med presidentvalet i USA. Attacken genererade stora loggar som gjorde slut på utrymmet på den ramdisk som Fria Tiders databas använder.

Databasen förstördes av detta och behövde återställas från backup. På grund av hur vårt publiceringssystem är designat, eller snarare inte designat, tog återställningen lite längre tid än vad den borde göra. Sajten låg därför nere under stora delar av torsdagen.

Redaktionen


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0