Tre anhållna för våldtäktsförsök

Publicerad 3 februari 2013 kl 15.36

Inrikes.Tre män greps av ordningsvakter på en nattklubb i Helsingborg misstänkta för att ha försökt våldta en kvinna, skriver Helsingborgs Dagblad.

Gilla artikeln på Facebook

Våldtäktsförsöket skedde i en park som ligger bredvid nattklubben The Tivoli. Tre män ofredade en kvinna och försökte bland annat dra ner hennes byxor, men ordningsvakter på nattklubben reagerade och avbröt händelseförloppet och grep en av gärningsmännen.

När polis kom till plats kunde kvinnan peka ut ytterligare två män som också greps. Brottsrubriceringen är försök till våldtäkt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0