Tre knivhuggna på klinik

Publicerad 26 december 2015 kl 16.55

Inrikes. Polisen har skjutit en person som huggit tre personer med kniv på en psykiatrisk klinik i Göteborg, rapporterar P4 Göteborg. En av de knivskurna är livshotande skadad.

Dela artikeln

Polisen fick larm vid halv tolvtiden om att en person knivskurits på kliniken.

– Polisen åkte till platsen och där fanns mycket riktigt en skadad person, men även gärningsmannen som var beväpnad. Poliserna tvingades skjuta verkanseld, säger polisens presstalesperson Jenny Widén till P4.

Gärningsmannen och samtliga offer vårdas nu på Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg. Samma sjukhus driver den vårdinrättning som var föremål för attacken.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0